Komentáre

EUGÉNIA LEHOTSKÁ
Je 18.september 2007, meniny má EUGÉNIA!

Tak nemôžem nepísať...

Poznám meno EUGÉNIA a naviac LEHOTSKÁ !!!Čo pohľad, to iný obraz

Slaná Voda v Oravskej Polhore a údolie pod Babou horou sa minulý týždeň len tak hemžilo výtvarníkmi, modelmi a modelkami. Iba počasie im akosi neprialo, takže namiesto krásnej podbabiohorskej krajiny mali viac času na maľovanie zátiší a portrétov. Práce 21 učiteľov výtvarnej výchovy z celého Slovenska a z Čiech sledovalo počas ich vzniku pozorné oko akademickej maliarky a univerzitnej profesorky Eugénie Lehotskej. Tá sa svojich zverencov snažila upozorňovať na prípadné nedostatky a na to, čo musia vo svojej práci skorigovať, čo vynechať, čo pridať...

„Prvý raz v živote som pracovala s učiteľmi. Je to niečo úplne nové, úplne iné, ako so študentami. Najviac nedostatkov mali pri maľbe portrétov, pri nachádzaní tých správnych proporcií pre ľudskú hlavu. No zvládli to tak, ako sa to len za jeden týždeň zvládnuť dá. Viem, že niekedy som možno bola až nepríjemná, no bolo to v záujme veci,“ povedala Eugénia Lehotská počas vernisáže minulý piatok podvečer.

„To vás vôbec nemusí mrzieť a my sme to tak nevnímali, pretože doposiaľ sa nám žiaden lektor nevenoval s takou pozornosťou, ako práve vy,“ odvetil jej na to Ondrej Kokavecz, pracovník Metodicko-pedagogického centra v Bratislave, ktorý výtvarný plenér učiteľov prevažne z Bratislavského kraja na Slanej Vode organizoval. Ako nám ďalej povedal, stretnutia tohto druhu organizujú už celé roky, tento ročník bol zameraný na olejomaľbu, ceruzku a pastel. Účastníci stretnutí sa prevažne menia, ale stále medzi nimi zostáva pevné jadro vytrvalcov. Patrí medzi nich aj Eva Petiková, pre ktorú sú tieto stretnutia zdrojom umeleckej inšpirácie: „V práci s deťmi sa za 10 mesiacov školského roka z inšpirácie priam rozdá, akoby vyhasol. Tu sa vždy nabijem novou energiou, z ktorej čerpám celý ďalší rok.“ Stretli sme sa tu aj s Melániou Musilovou, ktorá kedysi učila v škole v Sihelnom. Bola nadšená, že sa znova mohla umelecky inšpirovať krásnou oravskou prírodou, že dostala možnosť vlastnej umeleckej tvorby a sebazdokonalenia.

Melánia Pastvová

/júl 2007/

 
EVA, 14.11.2007, 20:58 Odpovedať
Akademickej maliarke a univerzitnej profesorke
Eugénii Lehotskej,
vďačím za to, že sa snažím ísť ďalej a hľadám...
Nové motívy, nová farebnosť.
Či sa mi darí?
Neviem, ako by ma "ohodnotila"...
Snažím sa - GALÉRIA EVY, moje pastely.
 

Pridať komentár


Meno:

Názov:


Komentár: